ظاهر و رنگ‌های زیبای سنگ عقیق، جواهر دوستان را از گذشته تا به امروز شیفته خود کرده و موجب شده این سنگ به عنوان نگین در انواع جواهرات بکار گرفته شود.
هر نمونه از این گوهر به نوبه خود منحصربه فرد محسوب شده تا جایی که نمی توان دو نمونه از عقیق را در یک مکان یافت که کاملا شبیه به یکدیگر باشند.

گوهر عقیق تنها سنگ با ساختار نواری از خانواده کلسدونی بوده و همچون سایر سنگ‌های قیمتی افسانه و پدیده‌های جالبی در ارتباط با آن بیان شده است.
در ادامه شما را با ده مورد از مطالب جالبی که در این باره ذکر شده آشنا خواهیم کرد :
1 – نام عقیق در لاتین (آگات) از اسم رودخانه ای در سیسیل به نام آچاتس گرفته شده و گفته شده اولین نمونه‌های سنگ عقیق در این مکان یافت شده است.
البته لازم به ذکر است نام کنونی این رودخانه دریلو می‌باشد.
2 – بنابر یافته‌های تاریخ شناسان، استفاده از سنگ عقیق، در حدود 20 تا 16 هزار سال قبل میلاد نیز رایج بوده است.
همچنین گفته شده یونانی‌ها در حدود 400 سال قبل از این سنگ در جواهرات خود، به صورت مهره استفاده می کردند.
3- سنگ عقیق به واسطه سختی قابل قبول، ظاهر زیبا و سوابق تاریخی خود در میان مردم بسیار محبوب  بوده، تا جایی که گذشتگان بر این اعتقاد بودند استفاده از این سنگ می‌تواند دیدگاه افراد را نسبت به زندگی گسترش دهد.
4 – بنابر باور اغلب افراد در فرهنگ‌های گوناگون، این سنگ خاصیت محافظت کننده دارد.
همچنین ایرانیان باستان بر این اعتقاد بودند که استفاده از سنگ عقیق موجب جلوگیری از تشنگی می‌شود.
5 – استفاده از این گوهر می‌تواند در درمان بیماری‌هایی نظیر بی خوابی، استرس، حساسیت، بیماری‌های پوستی و . . . تاثیرات مثبتی داشته باشد.
6 – در گذشته استفاده از ظروفی از جنس عقیق در میان پادشان باب بود. همچنین گفته شده پادشاه پونتوس (یکی از تمدن‌های یونان باستان که در حاشیه دریای سیاه ساکن بودند. ) حدود 3 هزار کاسه عقیق در گنجینه خود داشته که برخی از آنها هم اکنون در موزه‌های مختلف نگهداری می‌شوند.
7 – سومریان از عقیق به عنوان انگشترهای مهر و موم، و یا به صورت مهره در جواهرات استفاده می کردند.
8 –  مسلمانان از گذشته تا به امروز انگشترهایی از عقیق را استفاده می کنند که غالبا آیات و نقوشی از معصومین بر رویشان حکاکی شده باشد.
9 – برخی از افراد از عقیق به عنوان هدیه دوازدهمین و یا چهاردهمین سالگرد ازدواج استفاده می کنند.
10 – این سنگ در انواع و رنگ‌های مختلفی دیده شده که هر فرد متناسب با سلیقه و حس خود می‌تواند از هر یک از انواع آن استفاده کند. loadingImage...loadingImage...loadingImage...

منبع: جواهر بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *